Kurumsal DanışmanlıkHizmeti

Yoğun çalışma saatleri içerisinde kişilerin kendilerine ve sağlıklarına gösterdikleri özen giderek azalıyor.

Bu durum, kısa dönemde çalışanların iş performanslarına olumsuz yansımakta, uzun dönemde şirketin maddi ve kurumsal anlamda kayıplar yaşamasına sebep oluyor.

Kurum beslenmesi ; yoğun iş temposunda çalışan kurum çalışanlarının, kalori ve besin çeşitliliğine uygun menü oluşturularak yeterli ve dengeli beslenmelerinin sağlandığı profesyonel hizmettir diyebiliriz.

Fitto Kurumsal Beslenme Danışmanlık Hizmeti ile yoğun iş hayatından zaman bulamayan çalışanlara iş ortamlarında beslenme danışmanlık hizmeti sağlanıyor. Yani kişi diyetisyene değil, diyetisyen kişiye gidiyor.

kurumsal-danisman

Üç BaşlıktaToplayacak Olursak

Mönü planlama
Çalışanların beslenme ihtiyaçlarını karşılayacak sağlıklı mönülerin oluşturulmasını sağlar. Mevsime, döneme, çalışan grubunun özelliklerine uygun olacak kurum bütçesinde gereksiz masraf ve dalgalanmaları önleyecek aylık mönüler oluşturulur.

Diyet mönü planlama
Şeker, kalp, yüksek tansiyon gibi hastalığı olan ve/veya sağlıklı kilo vermek isteyen çalışanlara uygun sağlıklı diyet mönüsünün oluşturulmasını sağlar. Çalışan memnuniyetini arttırmaya yardımcı olur.

Sağlıklı beslenme eğitimi
Çalışanların sağlıklı beslenme ilkelerini öğrenmesini ve uygulamasını sağlar. Çalışanların beslenme konusunda bilinç düzeyi artar. Sağlıklı beslenen çalışan, çalışma verimini arttırır.

Bireysel DanışmanlıkHizmeti

İnsanın fiziksel, zihinsel ve sosyal yönden tam bir iyilik halinde olması şeklinde tanımlanan sağlık kavramı ; sağlıklı olmanın sadece hastalık durumuna bağlı olmadığını gösteriyor.

Sağlığımızı etkileyen en önemli çevre koşullarından biri olan beslenme; açlık duygusunu bastırmak , karın doyurmak ya da canının çektiği şeyleri yemek içmek değildir.

Beslenme ; sağlığını korumak , geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla vücudun gereksinimi olan besinleri uygun miktar ve zamanlarda almak için bilinçli yapılması gereken bir davranıştır.

bireysel-danisman

Fitto bireysel danışmanlık hizmetinde amacımız sağlık hizmetlerinin etkinliğinin arttırılması , önlenebilir hastalıkları , sakatlıkları ve erken ölümleri azaltmak, ‘kişinin iyilik halinin devamlılığına’ yardımcı olmaktır.

Bireysel beslenme danışmanlığında diyet listeniz kan değerleriniz , yaşam koşularınız ve fiziksel şartlarınız ışığında yani tamamiyle kişiye özel oluşturulur.

1) KİLO YÖNETİMİ

Günümüzde her üç kişiden ikisini ilgilendiren, birçok hastalığa zemin hazırlayan ve tüm dünyada salgın olarak nitelendirilen aşırı kilo yetişkinlerin yanı sıra çocuk ve bebekleri de tehdit ediyor. Vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan ve tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunu olan aşırı kilo insan ömrünü yaklaşık 10 yıl kısaltıyor ve yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkiliyor.

Aşırı kilo hangi durumlarda ortaya çıkabilir ?
Bu durum genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak gelişir. Doğum ağırlığı fazla olan ( özellikle 4 kg ve daha fazla ise) bebekler yetişkinlik döneminde şişman olmaktadır. Anne veya babası normal kilolu olan çocuklarda şişmanlık riski yüzde 10 iken, anne ve babası şişman olan çocuklarda bu risk yüzde 80-90’a çıkmaktadır. Çevresel faktörler ve kültür etkisi de şişmanlıkta önemlidir. Fiziksel aktivite azlığı, aşırı yemek, yaş, eğitim düzeyi, evlilik, doğum sayısı, metabolik ve hormonal bozukluklar, sigarayı bırakma, psikolojik bozukluklar, aşırı alkol tüketimi diğer nedenler olarak göze çarpmaktadır.

İşin özü; şüphesiz fazla enerji almak ve az enerji harcamaktır.

Aşırı kilo riskiyle karşı karşıya olduğumuzu nasıl anlarız?
Obezitenin varlığını ve sınıflamasını Vücut Kitle Endeksi ölçümü ile yapabilirsiniz. Vücut-Kitle endeksi (VKİ) basit bir bölme işlemiyle hesaplanır. Endeks, kişinin vücut ağırlığı, boy uzunluğunun karesine bölünerek elde edilir. Çıkan sonuç kişinin vücut kitle endeksidir.

Vücut kitle indeksinin en son kabul edilen değerleri şöyledir:

Vücut-Kitle endeksi (kg / m²)

20-25 Normal kilolu
26-29 Fazla kilolu
30-34 Şişman (obez)
35-49 Aşırı şişman (morbid obez)
>50 Süper aşırı Şişman (süper obez)

Bu endekse göre obezite riski taşıyan hastaların derhal bir uzmana başvurması gerekmektedir.

Aşırı kilo riskleri nelerdir?
Şişmanlık, önlenebilir ölümlere yol açan ikinci sebeptir. Bilindiği gibi birinci sebep sigaradır. Aşırı kilo insan vücudunda kalp ve damar sistemi, solunum sistemi, hormonal sistem, sindirim sistemi gibi sistemleri etkiler. Dolayısıyla kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, yüksek kolesterol, solunum rahatsızlıkları, eklem hastalıkları, adet düzensizlikleri, kısırlık, iktidarsızlık, safra kesesi hastalıkları, taş oluşumu ve bazı kanser türleri gibi hastalıklarla obezite doğrudan ilişkili bulunmaktadır.

Aşırı kilo yönetimi nasıl olmalıdır?
Aşırı kilo yönetiminde sorun ancak kalıcı olarak sadece sağlıklı beslenme ilkelerine uygun ve birey için “ÖZEL” hazırlanmış olan zayıflama diyetleri ile çözümlenebilir. Kişiler kilo vermek için, farklı diyet arayışlarına girseler de genellikle bu girişimler başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Çünkü bireyin kendi ihtiyaçlarına ve isteklerine göre hazırlanmamış diyetlerde süreklilik sağlamak imkânsızdır.

Ayrıca hareketli bir yaşam tarzı, sağlığı da beraberinde getirir. Fakat egzersiz programına sağlık kontrolünden geçilerek başlanması ve bir profesyonel ile çalışılması önem taşır. Ayrıca, ömür boyu sürdürülebilecek bir egzersiz ve beslenme programı, uzun dönemde kilo kontrolünü kolaylaştırır ve tekrar kilo alma riskini azaltır.

Fitto Sağlıklı Beslenme ve Diyet Merkezi olarak aşırı kilo yönetiminde amacımız; bireyin yanlış alışkanlıklarını doğru alışkanlıklar ile değiştirmektir. Bireyin amaçlarını belirlemek, yanlış alışkanlıklarını saptamak ve söndürmek (psikolojide istenmeyen davranışın ortadan kaldırılması anlamına gelir) ve istenilen davranışları belirleyerek bu davranışların pekiştirilmesini sağlamak bu tedavimizin kapsamını oluşturur .

Bu süreçte stres kontrolünün sağlanmasına yönelik bilgilerin yer alması, motivasyon arttırmaya yönelik yaşam koçluğu desteği danışanlarımızın üstünde olumlu etki oluşturmaktadır.

Bu tedavide bireylerin kazandığı sağlıklı davranışları yaşam boyu sürdürmeleri hedef alınmaktadır.

2) HASTALIKLARDA BESLENME :

Hastaların ve hastalıkların özel ihtiyaçlarına göre hazırlanan diyet programları ile tedavi ve tedavi sonrası bakım sürecinin en kolay ve hızlı atlatılmasını sağlamak için hazırlanan diyetlerdir. Her hastalık ve hastanın özel durumu için beslenme ve diyet uzmanı tarafından hazırlanır.

İnsülin direnci , diyabet, astım, kalp damar rahatsızlıkları , kanser , hormonal rahatsızlıklar, tansiyon , çölyak , polikistik over vs. gibi örnek verebileceğimiz birçok hastalığın temel tedavisinde bireysel beslenme danışmanlığı büyük rol oynamaktadır.

3) GEBE – EMZİKLİ BESLENMESİ:

Annelerin, anne adaylarının ve bebeklerin yeterli ve dengeli beslenebilmeleri için hazırlanan diyetlerdir. Bu programda süt kalitesini ve miktarını arttırmak, bebeğin doğru beslenmesini sağlamak ve anne adaylarının yeterli ve dengeli beslenerek sağlıklı bir kilo ile doğuma girmesi hedeflenmektedir.

4) BEBEK-ÇOCUK-ERİŞKİN BESLENMESİ:

Pediatrik sınıfın besin gerekliliklerine göre özel olarak hazırlanan bu diyet programında günlük kalori ihtiyacı ve sağlıklı gelişim için gerekli besinler göz önüne alınır.

Online DanışmanlıkHizmeti

Fitto online hizmeti ile Ankara ili dışında yaşayanlar yada yüz yüze görüşmeye zamanı olmayanlar, bulunduğu yerde diyetisyene ulaşamayanlar, hedeflerine sağlıklarından taviz vermeden hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmak isteyenler, motivasyon sorunu yaşayanlar için internet üzerinden diyet takibi yaptırabilirler.

Fitto online hizmetinde de bireysel danışmanlıkta olduğu gibi kişinin diyete uyumu kilo verme durumu düzenli seanslar ile takip edilerek ve tabi ki kişiye özel diyet listesi oluşturulur.

online-danisman

Online Diyet Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Takip sistemi sayesinde; hastalık, tatil, gezi ya da diğer özel durumlar nedeniyle diyete uyamadığınızda hızlandırıcı ara programlar ile diyetiniz desteklenir.
Zamandan tasarruf sağlar.
Standart listelerden oluşmaz ve size seçenekler sunar.
Web içi mesaj sistemi ile hızlı ve ücretsiz iletişim sağlar.
Türkiye’nin ve dünyanın her yerinden Fitto hizmeti almanıza olanak sağlar.

Diyet Motivasyon
Grubu

Kilo verme işi, diyeti tam bir yaşam tarzı haline getirebilme işi oldukça zorlar. Çoğu zaman fark etmeden bir kısır döngünün içerisinde olur dururuz. Bu döngünün adını diyet yapmak yada yapmamak olarak adlandırabiliriz. Ne onsuz olur, yada olmadığı zamanlarda kafamızdan çıkar. Nede onla… Bir o kadar kilo vermek isterken, diğer yandan süreci bozucu bir şeyler yapar, pişmanlıklar, yeniden verilen sözler, bir yumağı içerisin de oradan oraya sürüklenip durup, bir üstüne hayatı kaçırıp ertelemeler, mutsuzluk diğer yandan stres topu olan bu süreç devam eder. Sende bu durumdan mustaripsen bu hizmetimiz tam Senlik. Zinciri kırmaya ne dersin?

Eğer;

Biliyorum ama uygulayamıyorum diyorsan

Bir şekilde yarıda kalıyor diyetler, son hedefi göremiyorum

Sürekli kilo verme mücadelesi içerisinde olmaktan sıkıldım

Yapma isteği ile yapmamak arasında sıkışıp kaldım diyorsan

Gel motivasyon gruplarımıza katıl. Süreci elele göğüsleyip, bitirelim. Unutma bir elin nesi var iki elin sesi var.

Zayıflama Motivasyon Grubumuzda aynı sorunları yaşayan kişiler ile birlikte bu süreci aşabilmek adına çeşitli oturumlar düzenlemekteyiz. Özellik yapılan birçok çalışmada zayıflamada, yeni beslenme alışkanlığı oturtmada ve bu süreci yönetmekte grup desteğin, bireysel çabaya göre başarı oranın artırdığı saptanmıştır. Buradan yola çıkarak kilo verme ve ideale kavuşma sürecinizi kolaylaştırmak için, 10 haftalık bu süreçte, zihinsel boyutu ele alıp, grubun sinerjik etkiis ile iç motivasyonları ortaya çıkarıp, sürece başka açıdan bakıp, keyif almanızı, sebat etmenize ve nihai hedefte diyetin kişisel ve sürdürebilir bir hale gelmesini sağlamaya yardım etmek ve sonuç olarak kilo verme sürecini kolaylaştırmak amacımızdır.